Bir insan neden vegan olur?

Arkadaşlar veganlık ile ilgili çok saçma yorumlar görüyorum hani yobaz bir müslümanla tartışırken ne kadar çıldırtıyorsa sizi o kadar çıldırtıyor veganları. Bir insan neden vegan olur bunu en az 3'e indireyim.

1- Adalet duygusu: Yaşam bir şanstır, biz bu şansları ellerinden alamayız. İnsan bencil ve menfaatli bir canlıdır bunlardan arınıp dürüst olmak önemli.

2- Hayvan sevgisi: Bir insan hem hayvanları sevip hem de onları öldüremez. En büyük çelişkilerden biridir.

3- Sağlıklı bir yaşam: Birçok insan veganlığın ne olduğunu bilmeden doktorların verdiği vegan diyet programını uygularlar. Nelere iyi geldiğini araştırıp bakabilirsiniz.

Bunun dışında vücudunu cesetle doldurmak istememek, aile fertlerine örnek bir davranış sergilemek, ileride büyüyecek çocuklarınızın neden beni bir hayvanla doldurdunuz deyip hesap soramayacak olması da yan sebeplerdir.

2 yıllık vegan hayatım var, sizden daha az gelişmedim ama öyle düşünmeniz yanlış yaptığımı göstermiyor. Ben size hiçbir zaman dayatmam veganlığı ama saygısızlığı da kabul edemiyorum. Düşünün ki hem kendiniz yapamıyorsunuz hem de yapanları yaftalıyorsunuz.

E
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
27
27 CEVAP

Siz atmadan ben atayım, bir argümanınız var çünkü. Onun da veganlıktan öldüğünü sanmayın sakın veganlıktan ölen kimse yoktur.

com-y82dlfdg6h4q0hyl3bgp.jpg

E

O yobaz direkt sen oldun mehmet emin bayındır. İlla vegan olalım diye propoganda yapan sizsiniz karısan mı var ?

Y

Veganlar unutkan olur erken bunuyo derler doğru mu? Ben vejateryan olmak istiyorum. Ama öyle zor ki. Dışarda 7 liraya ayran döner ile doymak var anasını satayım.

C

Süt ürünleri eksikliğinden oluyor, yerini dolduramazsan.

Erkin Uney 2 yıl

İnsan organizmasının ihtiyacı okan esansiyel aminoasitler hayvansal ürünlerde bulunuyor. O yüzden insan aslen etçil olmasına karşın evrimsel süreçte ot yemeyi de öğrenmiş, teknoloji ile birlikte fermente ürünleride icat ederek modifikasyonu devam etmekte. Ama aslen et )

Hüseyin Öztarsu 2 yıl

Bu konuyu görüşmek için gittiğim doktorum da vejeteryan çıktı ve kan degerlerime baktı normal buldu ben tuz ve şeker de tuketmiyorum tiroid ve sekere baktı normal dedi arada aklıma geldikçe kullanmak için b grubu vitamin yazdı. Bir de unutkanlık olur muyum diye sorduğumda şu cevabı verdi 'çalışan demir paslanmaz !' Yani beyninizi kullanın bisicik olmaz

Kübra Hesenli 2 yıl

Amerikada bir aile yeni doğan bebeklerini vegan besinlerle beslediği için yargılanıyor şu sıralar çünkü bebek hastanede yaşam mücadelesi veriyor.

U

Mesela kaç ailenin çocuğunu böyle büyüttüğü hakkında bir fikrin var mı? Bir aileyi ve bir çocuğu biliyorsun değil mi? Avrupada yüzlerce aile çocuğunu vegan büyütüyor. İşte benim de cümlenin başında demek istediğim buydu.

Erkin Uney 2 yıl

Haklısın çok bilgim yok kaç aile vegan çocuklar yetiştiriyor kaçı sağlıklı veya değil ama bildiğim şu insan otçul bir tür değildir ve otçul olma tercihini yapıyorsa bu yalnızca onu bağlar veganların diğer insanlara vampir gibi bakmaları da biraz bu işi geyiğe sürüklüyor bence.

Uğur Kansoy 2 yıl

Ben veganları değil veganizmi savundum. Hayvanlara işkence edilmesini sana bağladım mı? Sen de beni diğer veganlara bakarak suçlayamazsın

Erkin Uney 2 yıl

Tamam sakin ol şampiyon

Uğur Kansoy 2 yıl

Gayet sakinim diyecekleriniz bittiyse esen kalın.

Erkin Uney 2 yıl

Kime ne anlatıyorsun Ki? Zoru seçmiş insanlarla birde dalga geçiyorlar saçma sapan argümanlarla. Ben sizleri taktir ediyorum. Hayvanların sömürülmesine karşı olmak suçmuş gibi yaklaşmaları beni çileden çıkarıyor.

D

Dedi ve bir ısırık daha aldı az pişmiş bonfilesinden..

Uğur Kansoy 2 yıl

Doğru diyorsun ben maalesef henüz o kadar başarılı değilim. Benimle dalga geçebilirsin ve emin ol nefsime hakim olamadığım için kendimden utanıyorum. Yapabilenlere saygım sonsuz. Ama neden bana saldırma gereğini duydun onu bilmek istiyorum. Kötü birşey mi yazdım??

Derya Pamukçu 2 yıl

İronik olduğunu belirttim yorumunun.

Uğur Kansoy 2 yıl

Gayet ciddi ciddi yazdım. İnanılmaz saygı duyuyorum vegan yaşayan insanlara. Bence çok zor. Bir hafta denedim ve yediğim şeyleri kontrol etmekten sinir krizlerine girdim. Her yiğidin hakı değil vegan olmak. Sadece yemede içmede bitmiyor Ki. Kıyafet, kozmetik ürünleri herşeyi kapsıyor vegan yaşam tarzı. Ben yeterince hazırlıklı değilim bu adım için. Uzun bir prosedür.

Derya Pamukçu 2 yıl

Boşver sen ye kebabı otur yerine

Uğur Kansoy 2 yıl

Çok şey kaçırıyorsun

U

Bn anaokulu öğretmeniyim. Artık çalışmıyorum gerçi. Neyse sınıfımda et yemeyen çocuklarda olurdu. Onlar normal beslenenlere göre boyu kısa ve zayıf oluyordu. Bilmiyorum. Belki bizler sonradan kabul edebiliriz kendimize ama çocuklara yapılmasına karşıyım. Bende et yemiyorum ama çocuğum olursa ona pişirilir heralde

C

Büyüyünce eğer veganlığı seçerse size kin ve nefret duyacaktır.

Erkin Uney 2 yıl

Gelişiminde gerilik olmasından iyidir.

Ceysu Yaşlarım 2 yıl

Eğer gerekli desteği sağlamazsanız, tabii ki olur. Gerekli besini almayan herkes de gelişim geriliği olur, bunun veganlıkla naveganlıkla alakası yok.

Fatih Ekercan 2 yıl

O da sizin suçunuz olur. Gelişiminde gerilik söz konusu dahi değildir.

Erkin Uney 2 yıl

Çocuklukta beslenme çok önemli diye düşünüyorum. Bn et yemeyen biriyim ama bunu başkasına dayatamam çocuğum bile olsa

Ceysu Yaşlarım 2 yıl

Sevgilim vegan ve 1. Şık tam onu anlatmış ))

T

Sizin kişisel tercihiniz. Karışmak haddim değil. Dayatma yok ditorsunuz. Ama yazınız sizi vicdanlı iyi kalpli bizi katil hayvan düşmanı göstermiş.

S

Yazı taraflı yani öyle mi? Bence siz veganlığa yakın duruyorsunuz. Bir vegan ancak yanlı görebilirdi bu yazıyı bence veganlık hakkında daha çok bilgi edinmelisiniz. Lütfen buna kulak asın.

Erkin Uney 2 yıl

Ben doğaya karşı değilim. Doğal olduğu sürece ihtiyaç dahilinde yiyorum. Zaman zaman çelişkide olduğum da oluyor ama. Doğanin kuralı böyle diye yemege devam ediyorum. Bizler hem etobur hem otoburuz. Bizim gibi beslenen hayvanlarda var. Onlara nasıl engel olmuyorsak bize de olmamalı.

Sevda İspiroglu 2 yıl

Bir hayvan aç kaldığında insan yiyebiliyorsa. Bir insan da hayvan yiyebilir. İhtiyaç dahilinde

Sevda İspiroglu 2 yıl

Biz onlar gibi ne bulsak onu yemiyoruz biz bulduklarımızı gerekirse bir araya getirip daha çeşitli yemekler yapıyoruz nedeni şu çünkü biz aklımızı nasıl kullanacağımızı biliyoruz. Hepçil demek hem et yiyebilen hem ot demenin yanısıra sadece et ve sadece otla yaşayabilir de demek.

Erkin Uney 2 yıl

Siz sadece et mi yemiyorsunuz.? Yumurta süt bal tüketiyor musunuz?

Sevda İspiroglu 2 yıl

Kimseye karıştığım yokta şu dünyada etten lezzetli ne var ya

Ç

ben de çok severdim

Erkin Uney 2 yıl

açık konuşalım, insanın insan olmasını sağlayan benimde pek kabullenemediğim 3 şey var; A- otçul-etçil bir leş yiyicinin, ateş yakmayı öğrenip verimli bir şekilde besin sindirmesi, dolayısı ile çene kaslarının beynin ön lobuna yaptığı baskıyı azaltması ve sonucunda dilin oluşmasına olanak sağlayacak beyin alanı ve enerji fazlasının oluşması. B- organize topluluğun, en önemli kabiliyetinin organize şiddet becerisinin ve siyasetin sofistike mücadeleci komünler kurması C- bu komünlerin bireysel değil, toplumsal olarak davranabilmesi için gerekli olan mitlerin ve kutsalların oluşturulması. Bunların hepsi birbirini besleyen süreçler olarak insanlığı diğer hayvanlardan ayırmıştır. Bu gün dinlerden muaf bir devlet istiyor, savaşların azalmasını arzuluyor ve besin rejimimizi daha az ekosisteme ve memelilere zarar vermesini sağlamak istiyor isek radikal toplumsal kararlar alınmalı. Yoksa insan et yediği için insandır arkadaş... Sadece meyve sebze yiyerek bu enerji ihtiyacını karşılamak bence imkansız ve ütopik... 7 milyar insan vegan olsa dikmemiz gereken muz ağacından dolayı gene patlar ekosistem... Et yiyelim, süt tüketelim, ama daha çok böcek yiyelim.. Hamam böceğinden protein çıkaralım, yada laboratuarlarda et klonlayalım. Veganlık ve benzeri çok naif çıkışların bireysel cansıkıntılarından çıktığını ve toplumsal bir hareket oluşturamayacağını düşünüyorum... En sonda şöle az pişmiş bir biftek olmasa neye yarar insanlık diyorum..

B

Yorumunu alıyorum kardeş. Gayet güzel yazmıssın

Yavuz Yücesoy 2 yıl

Bu kadar basit nasıl düşünürsün

Erkin Uney 2 yıl

Saygı duyuyorum, geçiyorum

Erkin Uney 2 yıl

erkin hayatım boyunca basit düşünebilmeyi arzuladım, umuyorum haklısındır... Teşekkür ediyorum...

Bahadir Srkn 2 yıl

Ama bu uzun vadede zarar verir diye düşünüyorum sence de öyle değil mi

Erkin Uney 2 yıl

Eşiniz vegan ve hamileyse ona zorla da olsa et balık yedirin yoksa çocuğunuz prematüre yada geri zekalı doğar.

T

Peki bir tane örneğini gösterebilir misiniz? Vegan bir ailenin çocuğunda zeka geriliği gözlemlenen?

Erkin Uney 2 yıl

Evcil hayvani olan vegan var mi

Ş

Saçmalık olur.

Erkin Uney 2 yıl

Yok mu köpeği olan vs

Şafak Bozanoğlu 2 yıl

Ben görmedim bir hayvanı bir yerde sınırlamak özgürlüğünü elinden almaktır. Veganlıktan böyle bir şey mümkün değildir. Çünkü mümkünse süt de içelim.

Erkin Uney 2 yıl

Evcilleştirip bize bağımlı hale getirdiğimiz hayvanların bakımını üstlenmemiz gerekmez mi zaten?

Özlem Soğukkuyu 2 yıl

Hayir veganlar ne veriyor hayvanlarına mama olarak onu merak ediyorum

Şafak Bozanoğlu 2 yıl

Kaç bin yıllık evrimi çöpe atıp et yemeyin katilsiniz demek de farklı bi düşünce. Bi makalede okumuştum insan evrimsel süreçte zekasını ete borçludur. Bu demek değil ki hep et yiyelim tabi ki yeteri kadar yendikten sonra fazlası yanlış bence de.

Y

Kaç bin yıldır yiyoruz yeterli değil mi hala?

Erkin Uney 2 yıl

İnsanın beyin gelişimini sağlayan sebebin besinleri (sadece eti değil) pişirmeyi öğrenmesi olduğunu söyleyen birçok çalışma var. Öyle ya da böyle artık beynimiz gelişmiş şükür Bu noktadan sonra neden aslında yaşamak ve sağlıklı olmak için aslında hiç ihtiyacımız olmamasına rağmen hayvanları köleleştirip, sömürüp, öldürelim ki.

Özlem Soğukkuyu 2 yıl

oruçtan anlarım. Faydalı olan yenir. Köpek dişlerimiz neden var. Veganlık moda. Zamanı gelince unutulur. Dil balığı yenmen mi ya. Bitkilerde canlı zaten. Anlamasak da bir canı var. Onu neden yiyoruz.

E

Mesela şu an veganizm ile ilgili bilgi birikiminizin az olduğunu biliyorsunuz neden sırf yaftalamak için yorum atıyorsunuz?

Erkin Uney 2 yıl

sana soru bile sordum sen yaftalamaktan bahsediyorsun. Proteinsiz mi kaldın.

Emre Alpisko 2 yıl

Dediğiniz aynı "benim vücudum neden iri, o zaman birilerini dövmeeli, birilerine zarar vermeliyim" gibi olmuş. Köpek dişlerimiz var ancak şu anda yaptığımız şey markete gidip, alışveriş yapıp, yemeğimizi pişirip yemek. O köpek dişleri ile elmayı dişlemek de mümkün yani

Özlem Soğukkuyu 2 yıl

3. şık konusunda emin değilim. Yukarda paylaştım burda da paylaşayım:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9637947

U

Meraktan soruyorum @Erkin Uney, hangi tip vejetaryansın? Ve B12 vitamin ihtiyacını nasıl karşılıyorsun?

A

Sadece meraktan sorduğumu yineleyerek, karşılayamadığın vitaminleri ilaç kullanmak sağlıklı mı sizce ?

Anıl Bbk 2 yıl

Veganlik tam manasi ile hayvanlarin somurulmesine karsi olmak diye biliyorum. Bu durumda işin icine yumurta süt, peynir yogurt gibi hayvansal gidalar da giriyor. Siz bu besinleri almazsaniz, cocugunuzu bu sekilde beslemezseniz sizde etkisini hemen gostermese de cocugunuzda kesinlikle hastaliklar, sikintilar baş gösterecektir. Kesinlikle.

E

Veganlık ile vejetaryenlik farklı şeyler. Veganlar kesinlikle et süt ve yan ürünlerini kullanmazken Lacto vejetaryenler süt ürünlerini, ovo-lacto vejetaryenlerse süt ürünleri ve yumurta tüketirler.

Anıl Bbk 2 yıl

e tamam ersen de aynısını demiş işte.

Yahya Kurtaran 2 yıl

Dedigim o iste, veganlar tamamen soyutlamis oluyorlar kendilerini. Lakin sadece sütte bulunan laktoz cocuk gelisimi ve sagligi icin elzem. O olmazsa olmaz. Bu sorunun ustesinden nasil geliyorlar?

Ersen Istan 2 yıl

Ustelik laktoz ilac sanayiinde de bircok ilac icin kullaniliyor. Cok onemli anlayacaginiz. Bunu tuketmemek sikintilara yol açar.

Ersen Istan 2 yıl

Beslenme ve diyetetik akademisi, Amerikan Diyabet Birligi, Amerikan Kalp Birligi, Ingiliz Diyetetik Birligi, Ingiliz Beslenme Dernegi, Avustralya Diyetisyenler Birligi, Kanadali Diyetisyenler Birligi ve Kalp ve Felc dernegi gibi anaakim kuruluslar ; Harvard Kamu Sagligi Fakultesi, Mayo Clinic, UCLA Saglik Merkezi, Pennsylvania Universitesi Tip Fakultesi ve Pittsburgh Universitesi Tip Fakultesi gibi egitim ve arastirma kurumlari ; Ingiliz Ulusal Saglik Hizmetleri, ABD Tarım Bakanligi ve Beslenme Politikalari Merkezi gibi devlet kurumlari ve Kaiser Permanente gibi buyuk bakim merkezleririn de arasinda bulundugu cok sayida saglik kurulusu, iyi bir vegan beslenmenin insan sagligi icin gayet yeterli oldugunu ve hatta onemli yararlar saglayacagini kabul ediyor.. Amerikan Beslenme Derneği’nin kanısı, vegan ve tam vejetaryen de dahil uygun biçimde planlanan tüm vejetaryen beslenmelerin sağlıklı, gıda açısından yeterli ve belli hastalıklardan korunmada fayda sağlar nitelikte olduğu yönündedir. İyi planlanmış vejetaryen beslenmeler, hamilelik, emzirme, bebeklik, çocukluk ve yetişkinlik gibi hayatın her evresindeki bireyler ve sporcular için uygundur.
- Kanada Beslenme Uzmanları
“İyi planlanmış bir vegan beslenme hayatın tüm evreleri için uygundur ve birçok fayda sağlar.”
- Birleşik Krallık Beslenme Uzmanları Derneği
"Sağlıklı ve dengeli bir vegan beslenme anlayışının iyi planlanmasıyla vücudunuza gereken tüm besinleri alabilirsiniz.”

E

Vegan beslenme şekli sağlıklı değildir. Bitkisel ağırlıklı beslenmek ile veganlık arasında fark var. Veganlar peynir, bal, süt,yumurta falan yemiyorlar. Bu hiç sağlıklı değil. Anlamayanlar olacak diye tekrar ediyorum bitkisel ağırlıklı beslenmek sağlıklıdır ancak hiç hayvansal gıda tüketmemek sağlıklı değildir.

C

Yaatamam vejeteryan olmanızı anlıyorum saygı duyuyorum ama vegan nedir ya yani tavuğun yumurtası ineğin sütü nün yenilip içilmesinin kime zararı var

Ş

Hayvanlara. Normal şartlar altında yumurta üretilmiyor Veya süt. Tavukları üretim için sömürüyorlar, danaları anne sütünden uzak tutuyorlar, ineklere kötü şartlar altında bakıyorlar. Senin hoşuna gider mi tüm gün senin memelerini birileri sıkıp sütünü alsa?

Derya Pamukçu 2 yıl

Ben tavuk besliyorum çoğunlukla da yeşillik veriyorum eee şimdi tavukları yaşatmak içinde mecbur yumurtalarını satıp yine onlara yiyecek alıyorum hadi cebimden harcayayım buda önemli değil ama tavuk yumurtluyor yani napalım atıp ziyan mı edeyim

Şengül Usul 2 yıl

şengül hanım siz azınlıksınız. Keşke üretim bu şekil olsa. Sıradan vatandaş o yukarda resimde gösterdiğim tavukların yumurtalarını alıyorlar. Gidip çiftçiden mutlu tavuk yumurtası alan kişi sayısı çok az.

Derya Pamukçu 2 yıl

Bakın anlıyorum Sizi yalnız kayınvalşdemlerde inek besliyor süt yoğurt satıyorlar şöyle düşünün bir hayvanın günlük yemek masrafı insandan daha fazla eğer herkes vegan olduğunu düşünelim o zaman bu hayvanlara kimin gücü yetebilir ki insan kendi karnını zor doyuruyor ozaman asıl bu hayvanlara Yazık olmazmı açlıktan ölürler

Şengül Usul 2 yıl

Evt o konuda hemfikiriz

Şengül Usul 2 yıl

com-4st0o6f0hhftqo0qmnz3.jpg

görsel materyal
D

Böyle yetiştirmeye bende karşıyım insanlık dışı

Şengül Usul 2 yıl

Evet yazık

Derya Pamukçu 2 yıl

com-ck9fqi55nbjb6qf0tou7.jpg

görsel materyal
D

Al kime zararı var sormuştun. Bunlara zararı var sana bana değil Zaten.

D

uygunsuz ortamda yetiştirilen tavuklar çok lezzetsiz:)

E

İstediğinizi yersiniz içersiniz elbette, ama eğer böyle resimleri görüp o hayvanlara karşı merhamet hissedemiyorsanız insanlığınızdan şüphe duyarım. Kimse et yemeyin demiyor ama en azından sömürülmesine gülüp geçmeyin. Cahilliği, kalpsizliği ile birde övünmenize gerek Yok. Üstelik komik bile değilsiniz tam tersi hem itici hem bilinçsiz. Midem bulandı resmen yorumunuza.

D

Hala mı aynı muhabbet yav. Tamam siz yeter ki sağlıklı olun biz sizin yerinize kesilen o etleri yeriz sorun yok

Y