Pazarda alınan peynir güvenilir midir?

Arkadaşlar pazardan alınan peynir güvenilir midir? Bız her sene memleketten köyden alır bütün kıs yerdık. Bu sene yetmedı. Markette satılanları kullanmıyoruz. Ama pazardan alınan da sağlıklı mıdır

A
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
6
6 CEVAP

Kis boyu nasil sakliyorsunuz peyniri bozulmuyor mu?

F

Buzhanede

Ayse Şağban 3 yıl

Peynire yuzde yuz guvenilir/saglikli diyebilmemiz icin oncelikle sutunu aldiginiz hayvanin genleri ile oynanmamis yedigi besin dogal yani dogadan olup yem yememis olmalidir. Dagda bayirda gezip beslenmeli, ilac vs kullanmamis olmali. Bu sutu buldugunuz taktirde şırdan mayasi gibi dogal bi maya ile mayaliyorsaniz istenen sonuc tam olarak elde edilir. Bu yazdiklarimdan yerine getirilmeyen her bir şart sizi dogal peynirden bir adim daha uzaklastirir.
Şöyle soyleyeyim kayinvalidem size taze dogal ev peyniri yaptim diye sevinirken kullandigi hazir mayayi gorunce sadece kendimizi kandirdigimizi anladim. Bu peynir kulturu denen maya cok az miktarda kullaniliyor belki ama kendisi dogal olmadigi icin dogalliga limon sıkıyor diyebiliriz. Tabiki pratik oldugu icin tercih ediliyor. Elbette marketten alinan paketli peynirler buna ilaveten koruyucu vs icerdiginden dogalliktan bir adim daha da uzaga gidiyor ki bu durumda köylü peynirine kötünün iyisi gözü ile bakilabilir.
Öte yandan aklima gelmisken sunu da ilave edeyim bazi firmalar bozulan peynirlerini işlemden gecirip satisa sunabiliyorlar, bizzat balikesirde bir firmanin fabrika satis magazasinda gözlemledim ne yazik ki.

A

Hangi firma. Bizde bilelimki almayalim

Fatma Sntr 3 yıl

Sirdan mayayi nerden bulacagim

Ayse Şağban 3 yıl

ayşegül e katılıyorum.. İlave olarak.. Sütü buluyorsanız ve eminseniz guveilirliginden siz yapın... İçine limon sıkın sirke ekleyin yada sirdn mayası kullanın.. Yada helal sertifikalı Rumeli maya var onu kullanın.. Birkaç denemeden sonra oluyor... Hatta benevde kefir kaldıysa sut ve yoğurt ekleyip kestiryorum... Su yüzüne çıkınca süzgece alıyorum ve suzdurup peynir yapıyorum.. Lor ve çökelek De olabilir.. Sonra bunun içine biraz tuz kekik çörekotu ekleyip kahvaltıda yiyoruz..

G

güneş abla yukarda ayşegül hanım da doğala limon sıktı, sen de doğala limon sıktın. Aradaki kocaman farkı bulalım diye mi?

Merve Anik 3 yıl

Sirdan mayayi nerden bulabilirim

Ayse Şağban 3 yıl

Madem doğal peynir istiyorsunuz beş litre süte bir kilo yoğurt koyup kestirin bez torbaya dökün üzerine ağırlık koyup kalıp yapın bir gece bekletin sabah açıp tuzlayıp yiyin (süt kaynarken yoğurt dökülecek)

N

5 kilo sutten ne kadar peynr cikiyor peki?

Firdevs Deposu 3 yıl

Ben hiç tartmadim ama cokda çıkmıyor.. Yani..

Güneş Yalnızkurt 3 yıl

Bir kilo peynir çıkıyor yıllardır yapıyorum

Nihal Recai 3 yıl

Bir kilo cikiyorsa 2 3 kisilik bi aileyi hemen hemen 1 ay goturebilir cok tuketilmiyorsa.. Yapayim bakim insaAllah bi denemis olurum.

Firdevs Deposu 3 yıl

Yoğurt koyup kaynatacak miyim

Ayse Şağban 3 yıl

Ah bu peynir işi benimde hep kafamda ama pazardan da almam

E

Ben bugün yaptım 2 litre sütten çok az çıktı oğluma yeter ama sirke koydum içine.. Yarın bakicem tadı nasıl olmuş diye.. Şimdi süzülüyor kesede...

S