Uyku düzenim bozuk geceleri uyanığım gündüz uyuyorum

Arkadaşlar merhaba uyku düzenim ciddi anlamda bozuldu sadece geceleri uyanığım gündüzleri ise uyuyorum. Alarm kurmayı deniyorum defalarca kendime söz veriyorum kalkcam diye ama nafile 10 saat civarı uyuyorum ve uyansamda yorgunum ne yapmalıyım?

E
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
18
18 CEVAP

https://www.youtube.com/watch?v=pc4Xdj60JWs dostum evde ses sistemin varsa pc den kur bu alarmi uyanmazsan şerefsizim. Diğer türlü spor filan yap yor kendini

A

Olum sabah ben bunu uysam uyanmaya çalışsam kafayı yerim lan

Emin Çörek 1 yıl

ahahaha kesin çözüm moruk ama sen spora ağırlık ver yor vücudu

Ali EliSare 1 yıl

tabi onuda dengeli yap

Ali EliSare 1 yıl

pc başında vakit geçiriyorsanda sıkıntı uyanık tutar seni, film falan aç spordan sonra sız öyle

Ali EliSare 1 yıl

al sana film öneriside yapayım october sky

Ali EliSare 1 yıl

Kan tahlilk yaptirmalisin oncelikle

O

B12 eksikliği var ama ilaç yada herhangi birşey kullanmama sebep olacak kadar değil bana daha çok psikolojik veyahut nörolojik bir durummuş gibi geliyor

Emin Çörek 1 yıl

Dedigim gibi kan tahlili yaptirip troidlerine baktirmalisin ve benzeri seylere. Ummadigin bir fiziksel durumda sebep olur. Ondan sonra psikolojik kismina bakariz.

Onur Tanriverdi 1 yıl

şu vizelerim bitsinde ilk işim hastane olacak

Emin Çörek 1 yıl

Testlerin sonucunda herhangi bir sıkıntı çıkmazsa bana yazabilirsin. Psikolojik boyutuna bakariz

Onur Tanriverdi 1 yıl

Onur Tanriverdi kardeşim uykusuzluk değil de gün içinde kaç saat uyursam uyuyum (7 saat, 8 saat, 9 saat hepsini denedim) yine de gün içinde gözlerim kızarıyor uykusuzluk oluyor, bunun için hastanede hangi bölüme gidilir biliyor musun ?

Yavuz Ysmn 1 yıl

Ben boyle durumlarda alkol alirim 1 şişe bira bile yetiyo sabah erken kalkmama

F

psikolojik duruma göre bağımlılık yapar sende işe yarar dostum ama başkasının hayatını köreltebilir

Ali EliSare 1 yıl

haftada en az 2-3 kez içiyorum ondan çok etkilemiyor beni

Emin Çörek 1 yıl

Gece takıl sabah da uyuma takıl 24 saat uyanık kal. Ve son olarak akşam 9 gibi uyu sabah uyanırsın.

F

en az bu amaçla 3 defa uyanık kaldım bugünde o günlerden bir tanesi uykusuzluğa zerre dayanamıyorum o yüzden başarısız oluyor bir işin komik kısmı 2 gün öncede denedim bu seferde uykum gelmedi sabah 7 de uyudum en sonunda kendimi asıcam kurtulucam

Emin Çörek 1 yıl

güçlü ol lan! Aptal aptal konuşma ortalama her insanın geçtiği evrelerden biri. Kendine önem ver dostum gerisini boşver. Zamanla düzelecek. Doktor desteği de al bu sırada vizeler önemli ama sağlığın daha önemli. Ve bu durum gerçekten ciddi bence şimdi ara randevunu al uygun bir güne

Ali EliSare 1 yıl

Uyku hapına başvurman gerekecek o zaman. Bi şekilde akşam uyuman gerek

Furkan Arpapay 1 yıl

haddimi aştıysam affola

Ali EliSare 1 yıl

uyku hapına girmeden önce biraz spor ve doktor un önerdiklerini dene ilaç her zaman son çaren olsun

Ali EliSare 1 yıl

Bir gün uykusuz kalıp dayanmana bakar bu iş, sonrasında düzene girer..

E

Ya bende de uyku problemi var uyumak istiyorum ama uyuyamıyorm ve geceleri en az 1 defa bazen 2 defa ve aynı saatlerde uyanıyorum snrada uykuya dalmam zor oluyor be uykumdan zerre bşy anlamıyorum bu dönem dönem oluyor bazen uzun sürüyor çıldıracak gibi oluyorum artık uykusuzluğa da hiç dayanamam sevmem berbat olurum, ama uyumak isteyipte uyuyamamak nefret bşy cidden ve uykumda ztn hafiftir ağır bir uykumda yok cidden napılabilir diye çok düşünüyorum.. Spor yapıyorum ztn sporcuyum sorun yok ama antrenman yapsam da yapmasamda yaşadığım bir durum belki psikolojik belki başka bşy bilemiyorum. Kan tahlili banada gerekiyor galiba ..

T

Bence de en azından bir sorun var mı yok mu görürsün ayrıca Onur Can destek olabilir diye düşünüyorum bu konuda. Sağlık önemli arkadaşlar hiçbir zaman ertelemeyin lütfen

Ali EliSare 1 yıl

Ali EliSare evet uyku cidden önemli sağlığı çok etkiliyor, çok teşekkür ederim arkadaşla iletişime kan testinden sonra mı geçeyim ?

Tuba Özkatlanç 1 yıl

bence şimdiden geç, sonuçta bu konuda bilgisi varsa sana yardımı dokunabilir en azından yönlendirebilir

Ali EliSare 1 yıl

Ali EliSare tamam o zaman tekrar teşekkür ederim

Tuba Özkatlanç 1 yıl

Istedigin zaman yazabilirsiniz.

Onur Tanriverdi 1 yıl

Kedi al

E

oha nasıl aklıma gelmedi harbiden ya hem stresini alır, dostun olur hatta evladın gibi olur ama erkekse kısırlaştır belli bir süresi olması lazım onun, yoksa kaçıyor uçkurunun peşine.

Ali EliSare 1 yıl

Uykusu düzene girer diye düşünüyorum bizimliler alarm gibi 7de uyanıyoruz

Eda Karayemişoğlu 1 yıl

mantıklı ama sorun şurda adam uyumuyor ki uyandırsın

Ali EliSare 1 yıl

Hayır uyuyor ama gündüzleri uyuyor. Bi kaç gün o kedi onu uyandırsın bak saat 11de nasıl bayılıyo

Eda Karayemişoğlu 1 yıl

Denedim kediyi bi odaya kapatıp gidip uyumaya devam ediyorum birde sürekli dışarıdayım hayvana eziyet olmasın

Emin Çörek 1 yıl

Çok teşekkür ederim hepinize bugün düzelticem bu sefer kesin eminim

E

Ayni seyden muzdaripim ama bu hayatimdaki bosluktan kaynaklaniyor. Ayni sebeptendir diye dusunuyorum. Insan bi amaci oldugunda 2 saat bile olsa cok guzel uyaniyor.

A

yok söylemedi

E

aynen güzel olurdu

E

Bol su iç ama düzenli

E

çok az su içiyorum gerçekten onla alakası olabilir mi ?

Emin Çörek 1 yıl

Tabi ki vücut fonksiyonlarının düzgün çalışması ve saglikli bir psikoloji için su şart hem de en dogal ilaç

Eylül Cervantes 1 yıl

çok sağol deniyeceğim

Emin Çörek 1 yıl

günde 4 litrenin altına düşmüyorum ve uyku sorunum var. Tabii seninki bu yüzden olabilir dostum. Denemek lazım. Uykuyu düzeltmese bile su sağlıktır.

Hasret Urfioğlu 1 yıl

uzundur böyle bir problemim var. Tam düzene soktum dediğimde gece bir iş çıkıyor uyuyamıyorum, 4-5 gibi de diyorum sabahlayayım az uyursam sersem olurum. Sabahlarken evden çıkmam gereken saate yakın sızıyorum. Acayip sinir bozucu bir şey.

kelin ilacı olsa başına sürer demeden tavsiye vereceğim, ben düzene sokabiliyorum ama işler nedeniyle olmuyor.

çok veya az uyku kötüdür. Herkesin ideal uyku süresi vardır. Kişiden kişiye değişir ama min 7 saattir. Da vinci uykusu mu ne diye zırvalara inanma, bolca bilimsel makale atarım.

Çok uyku sersemletir, daha çok uyku istersin, gün içerisinde "amaan çok da uyudum neden hala uykum var" dersin. Az uyku dinç tutar, düzenli olmasa da arada bir az uyuyabilirsin. Çok uyumaktan iyidir.

Ram uykumuz 4 saattir, kaliteli bir ram uykusu çekmen gerekir, 4 saatin altında uyuyacaksan uyanık kalmaya çalışmanı tavsiye ederim.

evrimsel süreçten kalan adaptasyon nedeniyle hormonlarımızın etkinliği gece artarak maksimuma çıkar. Antistress hormonlarından büyüme hormonlarına kadar birçok hormon gece 12-3 arası maksimumda salgılanır. -hormondan hormona değişir-

Günde 4 saat uyuma şansımız varsa onu da 12-4 arasında sıkıştırmaya çalışmak en iyisi olacaktır.

Gece o saatler arasında uyanık kalan insanlarda belli bir süre sonra psikolojik rahatsızlıklar görülür. Doktorların da uyarısı uykuyu düzene sokmak yönündedir.

Son olarak, rüyalı müyalı müziklerden çok anlamıyorum ama beni sakinleştiren birkaç müzik var. Kötü rüyalar gördüğüm dönemlerde, uykusuzluk çektiğim dönemlerde onlarla uyuduğum zamanlar çok verim almıştım. Deneyebilirsin. müziğin ritmi hep aynı olduğu için beyin uyum sağlıyor monotonluğa diye okumuştum. Az sözlü sana bir şeyler çağrıştırmayan sakinleştiren müzikler iyidir.

Arkadaşların dediği gibi bir gün sabahlayıp hiç uyumazsan diğer gün erken yatabilirsin. Erken yattığın gün asla ben şu kadar zamandır uyumuyordum bugün 12 saat uyuyayım deme. Akşam 8de de yatsan sabah en geç 4'te kalk. Bu şekilde 8 saate adapte et kendini. Unutma gereğinden fazla uyumazsan vücut alışır. Kalkar kalkmaz çay kahve sıcak bir şey içip 5 dakika da olsa yürüyüşe çıkman seni direk kendine getirir. Erinmeyip 1-2 gün bunu yaparsan hayatın ve uyku düzenin düzene girecektir bence.

EDIT:
İlk yorumdaki arkadaşın alarm müziklerini asla kullanma, güne stresli başlamana yol açar. Hoşuna giden sevdiğin "ama seni uyandırabilecek" bir müzik kullan. Asla rahatsız edecek seviyede de olmasın.

H

çok sağol gerçekten çok faydalı bir yazı

Emin Çörek 1 yıl

ne demek hocam, bilgi paylaşmak içindir. Umarım faydası dokunur.

Hasret Urfioğlu 1 yıl

uyku konusunda çok fazla bilgi kirliliği var. Bir şey okuyacaksan da kaynağına mutlaka bak. Nature science gibi tescillenmiş hakem heyetli dergiler dışındaki makaleler ilaç satmak için filan yazılan şeyler oluyor.

Hasret Urfioğlu 1 yıl

ilaç kullanımına girmiyorum profilini inceledim neden girmek istemediğimi sende anlamışsındır ram uykusu 4 saat derken 4 saat uyuyarak bir günü atlatabilir miyim ?

Emin Çörek 1 yıl

atlatabilirsin ama sağlıklı olmaz. Vücut kendini kapatıp yenilenmek istiyor. Bir süre yüksek performansla kullanırsan patlak vermeye başlar. Bağışıklık sistemin düşer, psikolojik olarak yıpranırsın. Sinirli biri olursun, ağrıların artar vs vs

Hasret Urfioğlu 1 yıl

gelecek akşama kadar uyuma

B

Aynı sıkıntıları ben de yaşıyordum. Detaylı bi kan tahlili yaptırmanı öneririm çünkü benimkinin nedeni vitamin eksikliğiydi. O dönemde vitamin takviyesi kullandım çok daha iyi hissediyordum kendimi. Şimdi bıraktım yine aynı yine duyulmayan alarmlar uykusuz günler

Ç

Uyandım ama ne uyanmak gözşwrimi açamıyorum arkadaşlar

E

Bilgisayarla ya da telefonla cok cok ilgileniyorsan yorgun uyanmana sebebiyet verebilir. Uykunun gelmesini istiyorsan (bir hafta gibi bir sure de duzeltebilirsin bu yontemle fakat herkeste ise yaramiyor) melisa cayi icebilirsin. Uykuyu getirmede basarili. Ayrıca bol bol temiz hava da iyi gelecektir esneme hareketleri yapmayi da unutma. Umarim bu sorunu halledersin, gecmis olsun

T

Ailenle yasaman yeterli bana gore bi ANNE binbesyuzbir alamdan cok dhaa faydali. Ben de uni donemimde yasadim arkadaslarim vs sohbet sinavlar. Bi gun uyuma uyursun diyenler var AMA Ben de ise yaramamisti. Uni. Bitti annem geldi. Bi de en onemlisi onlarin yaslanmasi uzuyordu beni. Kalkman icin onlarla gecirecegn dakikalarin iki bes on Kat daha degerli oldugunu anladginda. Onlarin aksam uyanik kalamamasi birlikte vakit gecirememem falan felon derkeeeeeeen artik sabahlari alarma ihtiyac duymadan kahvaltida bulunuyorum

H

yok ben çok bağlı değilimdir aileme yinede sağol önerin için

Emin Çörek 1 yıl

NE demek

Hülya Rhoades 1 yıl