Pet şişede nohut, sarımsak, biber şeklindeki turşum yumuşak oldu nedendir?

10 gün önce ilk deneme olarak yapmış olduğum 40g iri tuz ve 1 litre su nohut sarımsak biber şeklinde yaptığım turşu erken mi açtım dicem ama bildiğin erimişler deneme hüsran

com-8zzoofonr86ld3o34fl8.jpg
com-veww8bt6mqcslo7ovvps.jpg
H
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
48
48 CEVAP

nohut konmasını önermiyoruz ama neden hüsran onu anlamadım tadına bakınız turşu tadı var mı var ise yumuşak olabilir kaya tuzunu az koymuş olabilirsiniz

S

Konu dışında benim 10 aylık oğlum var gece gaz yüzünden sık sık uyanıyor ne önerirsiniz

Sultan Kahye 6 yıl

Cam kavanoza yapsanız daha sağlıklı olur Hatice hanım

S

Ayrıca tadında herhangi bir bozukluk yoksa buzdolabına koyun ben biberin yumuşağını daha çok seviyorum turşuda

S

Sirkeli turşulara alışık olduğumuz için galiba tadını beyenmedik daha kıtır olmasını isterdim ama bu ilk denemem sanırım kıvamını tutturamadım olsun 19.09.2017 tarihli nohutsuz karalahana ve karnıbahar turşusu yaptım bakalım onlar nasıl olucak

H

Tuz azdır. Limon tuzu koyun.

N

Limon tuzu koyulmuyor.

Ayşe Çelik 6 yıl

limon tuzu ne icin yumusamayimi onluyo

Burak Dülger 6 yıl

Sitrik asit koyarsanız market turşularından farkı kalmaz ki.

Mustafa Erince 6 yıl

com-w1u8nccjjvym1l0ptukq.jpg

görsel materyal
H

Pet şişe mi görüyorum?

Ü

Bende 5 gün önce kurdum dün açtık olmuştu bile çok güzeldi. Bu kadar hızlı olması şaşırtıcı

S

Nohut yumusatmazki kaynamis su koyun sebeke suyuna güven olmaz.

E

Tuz Oranı az %8 olmalı 1 litreye 80 Gr.

K

80 gr kaç yemek kaşığı olur ?

Bilgi Kucukcakmak 6 yıl

5 Su bardağı yaklaşık 1 lt ise 1 su bardağının yarısının 1 tık azı

Kdr Mengilliboğa 6 yıl

Böyle bir ölçek yok Kdr Mengilliboğa. Litre ile gramı karıştırmayalım lütfen. Tuz ile suyun özkütlesi bir değil. 80g tuz 80g dır. Eğer ölçü vermek gerekirse, satın aldığınız 500g tuzun 6 da 1 inden yaklaşık 3g eksik demek daha doğru olur.

Emrah Dağdaş 6 yıl

Bir litre kaynamis sogutulmus suya. İki yemek kasigi kaya tuzu arkadaslar ben gram anlamam

Müjgan Bıçakcı 6 yıl

Sirke yaparken aritma suyu kullanabiliyormuyuz

N

Sirke yapan yokmu hic

N

Tuzu az gelmiştir

Ç

O şişeye bı kaşık tuz bı çay bardağı sirke yarım bardak yağ koy hiç su koyma arada bı şişeyi yuvarla yerkende bana dua et

İ

yag ne icin ilk defa duyuyorum

Burak Dülger 6 yıl

com-wz7inzgmienupb8g7tso.jpg

İnci DiLek 6 yıl

Ben hep böyle yapıyorum herkes çok beğeniyor

İnci DiLek 6 yıl

İnci DiLek hanim tursu kurRken su koymayalimmi yani sadece sirke ve yagmi

Feyza Fettahoglu 6 yıl

Ben şu koymuyorum çok da güzel oluyor herkes çok beyeniyo

İnci DiLek 6 yıl

Şişe derken 1.5 liralık şaşalı şişesinde mi yapiyorsunuz

A

İki litrelik olabilir

İnci DiLek 6 yıl

Ben şu koymuyorum harika oluyor kesinlikle yumusamaz

İnci DiLek 6 yıl

Nasıl sigdiriyorsunuz minik minik doğrucaz mesela lahana yaparken yada salatalık bayağı büyük bunlar

Ayse Walterscheid 6 yıl

Litrelik

A

limon tuzu ve sirke lazim iri tuz ve temiz, su

M

burada limon tuzu önerilmiyor .

E

hatice hanım turşu suyu 11 bardak su iki bardak sirke bir su bardağı iri tane tuz bir yemek kaşığı limon tuzu bunu iyice eriyinceye kadar karıştırın birde sebzeleri yıkadıktan sonra suyunu kuruyuncaya kadar bekleyin kavanozlara doldurun üzerine karışımı dökün havasını aldırın hiç hava kalmayacak ve suyun yüzeyine sebze çıkmayacak şekilde üzerine asama dalı koyun ve sıkıca kapatın karanlık bir ortamda saklayın 15 gün sonra kontrol edin afiyetle yiyin

N

not nohut ve sarımsak suyunu bozar

Neriman Cık 6 yıl

Sirkede probiyotiklerin çoğalmasını durdurur!

Dilek Taşkapu 6 yıl

O kdar sirke fazla degilmisirkenin kokusundan tiksindimde cocukta

Hiranur Ornekol 6 yıl

Hiranur Ornekol sirke kokusu hiç kalmıyor yerken duymuyorsunuz

Neriman Cık 6 yıl

Fermente mutfak tarifi:
(Ben de henüz yapmadım bu tarifi yapan varsa haber versin )
Probiyotik turşu tarifi
Fermente turşular yapmak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacımız var.
Su, tuz, turşuluk sebzeler ve sarımsak, maya ve tenin.

Su tabii ki içme suyu olmalı,
Tuz tabii ki kaya tuzu olmalı.
Sebzeler taze, bulabiliyorsak doğal ilaçsız, bulamıyorsak iyice yıkanmış, sirkeli suda beklemiş ve kurumuş olmalı.
Bol sarımsak.


Maya olarak kefir ya da peynir altı suyu veya probiyotik şase ve probiyotik toz mayalar kullanılabilir.
Turşuyu kuracağımız kavanoz da mutlaka cam kavanoz olmalı.
Probiyotik turşu kurmak aynı sirke yapmaya benziyor aslında. Turşunun mayalanması için başlangıç mayası gerekli. Sebzelerin doğal florası mayalanmaya yardımcı olacaktır tabi ama ortama eklenen bakteriler işi biraz daha kolaylaştıracaklar. Eğer varsa önceden yaptığınız sirkesiz fermente turşu suyundan biraz yeni turşuya ilave ederek mayalayabilirsiniz. Turşu suyu yoksa, kefir suyu, peynir altı suyu da olur. Ben ilk turşularımı yaparken probiyotik Şase kullanmıştım lezzet ve sonuç çok iyi olunca, diğer yaptıklarımda başka maya denemedim. Son yaptıklarımda da önceki fermente turşularımın suyunu maya olarak kullandım. Eğer kefir varsa siz kefirin suyunu tülbentte süzerek kullanabilirsiniz. Turşunuzun sert ve kıtır olmasına da yardımcı olacağı okumuştum kefir suyunun. Ayrıca turşu mayası olarak kombu çayı da kullanabilirsiniz. Bu mayalardan birisini kullanacaksanız 1 litre turşu suyu için 1/4 bardak maya (kefir altı peynir altı suyu kombu çayı) kullanabilirsiniz.
Turşu yapacağım kavanozları sirkeli su ile yıkayıp durulayıp ters çeviriyorum ki, içerisine istenmeyen bakteriler bulaşmasın. Deterjan vs ile yıkamayın.
Turşu yapacağım sebzeleri turşuluk olarak arzuya göre hazırladıktan sonra sıkışık bir şekilde kavanoza diziyorum. Üzerine hazırladığım turşu suyunu ilave ediyorum.
Turşu suyunu hazırlarken yine cam bir sürahiye içme suyu doldurup, her litre su için 2.5 yemek kaşığı kaya tuzu ilave edip iyice karıştırıyorum. Korkmayın turşu çok tuzlu olmuyor. Bu tuzun bir kısmını zaten sebzeler içine çekiyor. Ben tüm turşuları bu tuz ölçüsüne göre yaptım ve tuz oranı gayet yenebilir kıvamda oldu. Benim turşu kurduğum kavanozlar 5 lt lik. Her kavanoz için turşu suyuna 1 probiyotik şase ilave edip turşuluk suyu kavanozdaki sebzelerin üzerine boşaltıyorum. Tüm sebzeler altında kalacak şekilde tuzlu sudan yine aynı ölçülerde hazırlayıp kavanozu dolduruyorum. Yalnız probiyotik şaseyi her kavanoz için bir tane kullanıyorum.
Sarımsağı bolca kullanıyorum. Kavanozun altına, sebzelerin arasına ve yine kavanozun üzerine sarımsak ilave ediyorum.
Turşu kurarken nohut, bulgur vs de eklemeden sadece yukarıda saydığım malzemelerle turşu kuruyorum. Bu konu yine tam fermente probiyotik turşular elde etmek için gerekli.
Turşu kurduğumuz sebzeleri kıtır kıtır yapmak için turşu kavanozunun içine ne sirke koyduk, ne limon ne de limon tuzu. Peki turşumuzun kıtırlığını ne sağlayacak? Sebzelerin kıtırlığını sağlayacak olan da tein. Tein için asma yaprağı, kiraz vişne yaprağı ya da bildiğimiz çay ekleyebilirsiniz.
Eski turşuların üzerinde asma dalıyla birlikte yaprakları olurdu bilmem hatırlar mısınız? Demek ki anneannelerimizin bir bildiği varmış. Bizim apartmanın önünde asma var. Ben her turşu kuruşumda ince dallarıyla birlikte kopardığım yaprakları yıkayıp turşunun en üstüne bastırarak ilave ettim. Yaprakların ince dalları kafes gibi kavanoza sıkışıp sebzelerin suyun üzerine çıkmasına da engel olmuş oldu. Tabi bunu yazın yaptığım turşularda uyguladım. Asma yaprağı yoksa 2 poşet çay da ilave edilebilir, ben denemedim.
Turşular ortam sıcaklığına ve sebze çeşidine göre tam olgunlaşma ve lezzetli bir turşu olma süresi 1-2 ay. İlk bir kaç günde suyunda azalma olursa yine yukarıdaki tuz oranıyla su hazırlayıp kavanoza ilave ediyorum ve bir daha da turşu olana kadar kavanozun ağzını açmıyorum. Kavanozun ağzını açıp yemeye başlayınca da turşuları mutlaka soğuk bir yerde muhafaza ediyorum. Benim turşularım kış boyunca balkonda duruyorlar. İlk olma aşamasında sıcaklık çok önemli değil ama turşuyu açınca soğukta muhafaza etmezseniz turşuda bozulma olabilir. Tabi ilk olma aşamasında da soğukta fermente olan turşular lezzet ve kıtırlık açısından daha iyi oluyor.
Bu şekilde salatalık, biber, yeşil ve kırmızı domates, lahana ve karnabahar turşusu kurdum. Hepsini severek yedik ve hala da yiyoruz. Turşularımın üzerinde parlanma, küflenme olmadı. İlk kurduğum salatalık turşusunun tuz oranını düşük tuttuğum için salatalıklar erimişti. yukarıda verdiğim tuz ölçüsünü kullanmaya başlayınca sebzeler kıtır kıtır oldu, böylece erime olayı tamamen tarihte kaldı .
Böylece "turşu sirke ile mi olur, limon ile mi polemiğine son noktayı da yine probiyotikler koymuş oldu. Gerçek turşu sadece kaya tuzu ile olur.
Mevsimi geçti kışın turşu kurulmaz demeyin çünkü kurulur. Şu an mevsimi olan sebzelerden lahana, karnabahar, havuç ve turp ile çok güzel kış turşusu kurulur.
Afiyet olsun.

Ö

Çok teşekkürler değerli bilgileriniz için ben söylediklerinizi aynen uyguladım fakat litre başına 2 yemek kaşığı tuz koydum az mı oldu acaba

Özge Msl 6 yıl

çok güzel anlatmışsınız, tane tane ince detayına kadar; keşke bi soru/tarif sorulunca herkes sizin gibi anlatsa çok sağolunuz Özgür

Deniz Pasinlioglu 6 yıl

Nohut degilde bikac tane uzum tanesi atabilirsiniz limon tuzuda atsaydiniz tuzu eksik veya fazla olmus olabilir gram la yapmam ben tuzu limon tuzunu atin icine bi tane biber atin eger yarisi suda yarisi aciktaysa o kivam olmustuur

H

Limon tuzu kimyasal bir madde, konulmamalı

Şükran Göncüer 6 yıl

Fermente mutfagin tarifinin altina yazilmis bir yanlis. Bunum nedenide okumayi sevmememiz

Müjgan Bıçakcı 6 yıl

Bu sayfada turşu kurarken sirke nohut kullanmayın diyor sanırım kimse paylaşımları okumuyor

Y

Limon tuzu da

Esma Slmz 6 yıl

Esma Slmz ay evet onu atlamışım

Yasemin Kaya 6 yıl

Nohut neden önerilmiyor Yasemin hn, arama yaptım fakat bulamadım

Tülin Özbey 6 yıl

Ben turşuyu bizim probiyotik yoğurt mayasıyla yaptım sadece su tuz maya sarımsak harika oldu kıtır kıtır

Ö

http://m.ensonhaber.com/pet-siseden-tursu-yemeyin-2016-01-05.amp

B

Sadece kaya tuzu ve sarımsak mı kullanmak gerek?.Turşusuna deneyimleri ile güvenenler. Ölçü verebilir misiniz lütfen. Hiç cesaretim yok turşu kurmaya.

Y

Fermente mutfak tarifi var yukarıda da yazılmış güzel oluyor gerçekten ilk kez yaptım o tarife göre çok güzel oldu. Tam ölçü veremeyeceğim tarife bakarak yaptım ayarladım ilk kez.

Esma Slmz 6 yıl

Esma Slmz teşekkür ederim. Turşu zamanını kaçırmadan denemek istiyorum.

Yasemin Ghoster 6 yıl

Rica ederim. Kolay gelsin bence de deneyin.

Esma Slmz 6 yıl

Pet şişe sinifta kaldi

E

Bende minik bi biber turşusu denedim içine yeşil çay koydum tadı bi acı oldu biraz ama bozulma yok tursumda ben hergun açıp gazını aldım yanlış mı yaptım

E

40 gram tuz ile turşu olurmu şu turşuları neden anam nenem usülü yapmaktan vaz gecerizki

S

Sirkesiz kurulan turşulara, yumuşamanın önüne geçmek için tein konur. Asma yaprağı yada bir poşet siyah çay. Tein olmazsa yumuşar. Tein ile kıtır kıtır turşu elde edersiniz.

M

asma yaprağı 3-4 adet yeter mi 2 litrelik cam kavanoza?

Deniz Pasinlioglu 6 yıl

bilği harika hep tuzmu eksık dıyedşunurdum

Perviz Bütünay 6 yıl

Mine Tubay tein nedir

Arif Yirsutimur 6 yıl

Siyah çayda ve asma yaprağında bulunan bir madde. Turşunun yumuşamasını engelliyor. Deniz Pasinlioglu 2lt kavanoza 3-4 adet yeterli

Mine Tubay 6 yıl

Mine Tubay teşekkür ederim

Arif Yirsutimur 6 yıl

Limon tuzu koyun 1tatlı kaşığı renginde altın sarısı olur

S

Tüm yasaklar delinmiş

N

Diri kalması için Asma yaprağı kullanıyorum ben.

H

Bikere o pet şise baslı başına yanlıs bi olay..!!!

A

Tuz ve sirke eksik gelmiş. Fermente olmamışlar. Yılmak yok denemeye devam.

D

beyaz sirke koyarsanız rengi şeffaf ve çok güzel oluyor.

D

Turşunuz üzerine maydanoz koyarsanız beyaz pullar olmaz. Komşumdan öğrendim bende....

D

Turşunun üzerine kereviz yaprağı olur maydanoz olur tarhana otu çok güzel olur siyah çay olur yeşil çay olur

S

Asma yapragim yok ama tarhun otum var olurmu

Aslıhan Yontem 6 yıl

tarhana otu ne varsa siyah çay yeşil çay

Serdar Gökçeoğlu 6 yıl

Asma yaprağı dememişsiniz koyulmaz mı?

Nermin Nigar 6 yıl

konulur tabiki o varsa onu koyunuz

Serdar Gökçeoğlu 6 yıl

Serdar bey arama yaptım fakat bulamadım, nohut neden kullanılmamalı? Rica etsem yazabilir misiniz ya da link verebilir misiniz? Teşekkür ederim.

Tülin Özbey 6 yıl

Tuz az gelmiş

A

Sirke veya limon tuzu koyardin hiç birşey olmazdi

M

Sirke koyarsanız turşunuzun probiyotik olma özelliğini büyük ölcçüde baskılarsınız limon tozundan zaten uzak durunuz kimyasaldır

S

Limon tuzu kullanmıyorum ama sarımsak ve sirke kullanıyorum

M

Benim yaptığım anne usulü

com-1jgd9f8bmuj0i582o45v.jpg

M

Karıştırmak için burda cam kavanoza koydum şimdi akşam yaptım

Muhterem Şefikoğulları 6 yıl

bizce yanlış yapıyorsunuz ve en değerli probiyotik gıdalardan birini heba ediyorsunuz

Serdar Gökçeoğlu 6 yıl

sirke de koymayınız

Serdar Gökçeoğlu 6 yıl

Teşekkür ederim tavsiye için deniycem hemen bakalım nasıl olcak

Muhterem Şefikoğulları 6 yıl

Plastik kap kullanmayın lütfen. özellikle turşu yapımında sağlıklı değil

D

Tuzu fazla ve doğal tuz kullanmamışsınız

E

Gerçek Çankırı tuzu olacak

E

Aynı şekilde fasulye turşusu yaptım. Muhteşem oldu.

com-pa6s56ffzwc7tz2rdjz3.jpg

M

Pet şişede turşu olmaz sağlık için tehlikeli lütfen cam kavanozlarda veya toprak kaplarda yapın afiyet olsun

K

turşu malzemesini alırken tarla ürünü olmasına çok dikkat edilmelidir. Sera ürünlerinde çok yüksek hormon katkısı olur. Ki doğru bile yapsanız çürüme-bozulma olmadığı halde içi boş çıvık olacaktır

N