Yeşil zeytin yapacağım yumuşamaması için ne yapmalıyım

Yeşil zeytin yapacağım yumuşamaması için ne yapmalıyım
Z
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
23
23 CEVAP

Zeytinleri kırın sonra bidon veya kavanoza koyun üzerine sade su ekleyin tatlanincaya kadar suda kalsın iki günde bir suyu değiştirin tatlanincaya salamura su ayarlayın kavanoza yerleştirin ve tadı istediğiniz kıvama gelinceye kadar bekleyin serin ve gölge bir yerde lütfen.

C

Uzun zamanlı saklayacaksanız 5 kiloluk su bidonunda iyi su konut iki kaşık tuz bit tatlı kaşığı limon tuzu 3 aspirin konup zeytinler içinde 6. 7 ay saklanabilir.

Sevinç Tepir 6 yıl

Cook tsk ederim

Zuhal Buyurkan 6 yıl

Zeytinleri kirip direk tuzlu suya ve cok az da limon tuzu koyup kavanozu sikica kapatin 2 yada 3 ay sonra yemeye başlayabilirsiniz tatlandirmayin zira yagi ve vitamini oldugu gibi suda gidiyor bu sekilde yemeden bir gece once cikarip suda bekletin ertesi sabah yiyebilirsiniz bu arada tuzunuz kaya tuzu olacak

M

suyu dökulmeden acısı gitmeden kurdunuz direk olarak dimi

Zübeyde Çataltepe 6 yıl

Evet

Meral Ilze 6 yıl

Ama 2 yada 3 gun asidini alin bidonlarin

Meral Ilze 6 yıl

Afiyetle yiyin, asidini aln demekle bidon kapaklari arada acmayimi kastetiniz

Vesile Orenbasi 6 yıl

acı olmuyormu tadı

Kardelen Siler 6 yıl

Çiz veya kır. Sade suya koy. Tuz vesair koyma. Yiyeceğine yakın suyunu değiştirmeye başla. Hala tuz koyma. Tuzu yiyeceğin zaman ilave et. Hala 5 kg. Aydın yeşil zeytinim var. Geçen sene sade suya koydu idim. Sertliğini muhafaza ediyor. Tuz vesair koymaya gerek yok. Bir de tabi serin ve karanlık yerde muhafaza et. Hemen yiyeceksen Tuz koyabilirsin.

H

böyle yaptigimda hep eriyor

Bahar Akseven 6 yıl

Bahar Akseven Valla 1 senelik duruyor evde. Gayet te sert. Sadece içinde şehir suyu var. Klor dan mı acaba? Ama bundan önce 2 bidon yedik 1 senedir. Suyunu sık sık değiştirdiğimiz sona doğru yumuşadı. Bu 3. bidon aynen duruyor ama suyunu hiç değiştirmedik. Zeytinin cinsinden mi acaba? Evin dışında gölge bir yerde muhafaza ettik. Hiç bir şey olmadı. Bilemiyeceğim.

Haldun Gökçınar 6 yıl

tuz annem bol kaya tuzu koyar uzeri dolu su agzini sıkıca kapatip golge bir koseye koyar zeytinler tekrar olasiya kadar yeriz. Yiyecegimiz vakit 1 gece oncesinden kucuk bir kapda suda bekletiriz hic tuzu kalmaz

S

Ben ilk suyunu değiştirmiyorum
Üzeri yağ tutuyor.. Tatlaniyor
Kararmıyor..... Yiyeceğim kadar alıp tatlandırıyorum z yağ limon

G

ben de böyle yapıyorum, 2 yıl da dayanıyor.

Ecehan Conner 6 yıl

Bana da bu sitede öğrettiler Bir zeytinci bey.... Bana da birsürü öneri geldi.. Ben bunu seçtim sizde hangisi mantıklı geliyorsa öyle yapın

Gülizar Ildızy 6 yıl

Evet ECEHAH DİLEK HNM sizde böyle yapmışınız Bu sene bunu. Denicem tüketiyoruz bile

Gülizar Ildızy 6 yıl

Yalnız salamura farklı Ben yerken salamura yapıyorum... Asitt olmasın diye bu gün baktım üzere sırf zeytin yağ olmuş.. Kendi yağı

Gülizar Ildızy 6 yıl

Gülizar Ildızy evet tabi farklı, yöntemimiz aynı sizinle

Ecehan Conner 6 yıl

com-4xs1vhnxhfep2a5dn52h.jpg

görsel materyal
G

Biri bol tuz diyor, diğeri hiç koyma bir diğeri yiyeceğin zaman. Bi orta noktası yok mu bu işin?

G

Mantığınız neyi alıyorsa onu yapın ben yüz tane yorumdan bunu seçtim..... Bütün yorum yazan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.... Yalnız salamura ve sade zeytini ayırın ben salamura istemedim turşu gibi asitli..... İstenirse bir kavonoz ayırır tuzlar limonlarım

Gülizar Ildızy 6 yıl

Bende hep ferda hanımın tariflerini bilir kişi olarak alıyorum. Herkesi okuyorum ama onun önerdiği gibi yapıyorum. Çünkü fermante ve sağlıklı olsun istiyorum.

Gonca Bozaroglu 6 yıl

Bundada su ve az tuz var başka. BİRŞEY yokki Tabi siz. Bilirsiniz AFİYET OLSUN

Gülizar Ildızy 6 yıl

Teşekkürler. Sizinde ellerinize sağlıklı. Afiyetle tüketin.

Gonca Bozaroglu 6 yıl

Tuz koymazsaniz zeytin erir, yumusar guzel olmaz. Zeytinligimiz var her sene bol tuzlu suya kurariz zeytini

Hatice Olsun 6 yıl

Bende su ve tuz koyuyorum. Yiyiceğim kadarını çıkarıp tatlandırıyorum. En az iki yıl bozulmadan duruyor. Onu koruyan acı su zaten .

H

hatice kuvet hanım tam açıklaylayıcı tarir yazarmısınız şimdiden teşekurler

Zeynep Horuz 6 yıl

Zeytinleri çizip tuzlu suya koyup ağzını kapatıyorum o kadar. Yemek istediğim zaman 1 lt lik kavanoza alıp birkaç gün tatlanana kadar hergün suyunu değiştiriyorum tatlanınca tuz ve limon ekleyip birkaç günde öyle bekleyip tüketiyoruz. Yani bekliyecek olan miktar acı suyun içinde kalıcak.

Hatice Evgün 6 yıl

Ne kadar tuzlu olacak su acaba?

Selvi Ortak 6 yıl

teşekurler

Zeynep Horuz 6 yıl

Tuzunu ölçmüyorum ben suyun tadı tuzlu gelsin ağzınıza yeter. Asıl zeytini koruyan zeytinin acı suyu.

Hatice Evgün 6 yıl

Zeytini Kırdım, 5litrelik bidona koydum, suyunu hergün değiştirdim. 5.gün tadına baktım. Olmuş. 1 avuç limontozu ve yarım avuç kaya tuzu erittim. Tadına baktım çok tuzlu olmaması için bidona döktüm. Misss

E

Bu site limon tuzunu yasakladı.... Kullanmıyoruz kimyasal

Gülizar Ildızy 6 yıl

Afiyet olsun

Zuhal Buyurkan 6 yıl

Bende kirip direk bol tuzlu suya koyup agzini kapadim gecen sene yaptim hala duruyo tuz kaya tuzu olacak. Tuzlu suyu yumurta ile ölctüm

S

LimonTuzu koy birde kabuklu limon dogra. 5 kiloluk bidona 1 bardak kaya tuzu

H

Zeytinin cinsi farjediyor mu

Z

Limon tuzu ve limon kullanmanıza gerek yok. Eğer yiyecekseniz tatlandırın tuzlu su yapın ve o suya koyun yiyeceginiz kadarını çıkararak suda bekletin(Ben genelde yiyeceğ cam zeytin kabına koyup) tuzu gider ve yersiniz. İkincisi ise zeytinleri kırın ve tuzlu suya koyun(Bu sonraki kullanılım içindir) Uzun süre bu suyun içerisinde kalır ve bozulmaz( yazın buzdolabına kaldırın)Bir dahaki zeytin zamanına kadar saklayabilir ve afiyetle yersiniz.

F

Coj tsk ederim

Zuhal Buyurkan 6 yıl

Acı su.. Su değiştirmek yok.. Tuzlu suda kalmalı

O

O sadece saklanacak zeytinler için, hemen yemek için değiştirilmeli..

Ferda Asumel 6 yıl

Ozaman kumaş yersiniz zeytinin lezzeti kalmaz. Tuzlu suda zeytin 1 ay kalarak sararması gerekmekte.. 1 ay sonra yemeye başlanmalı bana göre..

Oz Gul Drc 6 yıl

sadece beşgün su değişir, ben Akdeniz'liyim ve küçüklüğümden beri zeytin salamurası yaparım.. Tatlandıktan sonra tuzlu su yapılır..

Ferda Asumel 6 yıl

Bende Akdenizliyim Egede okudum Marmarada yaşıyorum. Sizin yaptığınız yöntem bana tatsız lezzetsiz geliyor..

Oz Gul Drc 6 yıl

Hoca bildiğini okurmuş, devam derim saygılar..

Ferda Asumel 6 yıl

Tuzunu kilo başına 90- 100 gram koymalısınız. Tuzunu koyacağınız zaman kullandığınız su mutlaka hazır su olmalı. ( musluk suyu yumuşatıyor içindeki klordan dolayı) yaparsanız afiyet olsun. Ben yaptım. Hem yeşil hem de siyah.

Z

Merhabalar ,suyunu değiştirip tatlandirdiktan sonra tuz ve limon tuzunda suylabeklettim ancak üzeri küflendı ve de zeytinler yumuşadı.Sertlesmesi için ne yapabilirim daha doğrusu bundan sonra tüketilir mi kıyamadım da atmaya ilk defa yapıyordum.Tecrube edenler acaba paylaşabilir mi?

Gul 4 yıl

Terkoz suyu kullanma kilaroklu olduğu için zeytini eritiyor dere suyu kuyu suyu tercih edin

L

Gun asirı suyunu degistir

Ş

Hemen yenecekse suyu nu bir kaç defa sonra yenecekse suyunu bir defa değiştirmek yetiyor. Yoksa sık değişirse eriyor...

T

Burada site ismi yasakmı bilmiyorum birçok arkadaşım soruyor limon tuzu zehir kesinlikle koymayın. Su ve kaya tuzu geçen yıl 100 kg yaptım harika oluyor. Sevgiler.

D

com-8g5qk1d6irxneu9wqmpv.jpg

Derya Akova 6 yıl

Yumuşamasın diye ne yapılıyor bilmiyorum ama defne yaprağı koyarsanız çok güzel tadı oluyor.

Z

O

N

com-ddqwq6hb742fyysvnron.jpg

görsel materyal
Z

Canım turşu tuzu gibi tuz ve limon tuzu sert ve yeşil kalması için tuzunu fazla yaparsan yiyemezsin tam güzel içecekmişsin gibi yap ben kendim öyle yaptım bunuda aydından birisi öğretti

F

Çok teşekkür canim

Zuhal Buyurkan 6 yıl